Arild gjenvalgt som MDG-leder
– Jeg gleder meg til å fortsette å jobbe for å gi folk en enklere hverdag og et sterkere fellesskap som tar vare på folk og sårbar natur. Sammen skal vi stanse et stadig mer ekstremt ytre høyre og deres milliardærer, sier partileder Arild Hermstad.
Hermstad har vært partileder siden 2022 og ledet partiet til et gjennombrudd ved stortingsvalget i 2025, med åtte representanter på Stortinget. Nå forhandler MDG om statsbudsjettet med Ap, SV, Rødt og Sp.
– Takket være MDG innføres det i disse dager 100 kroner billigere månedskort i hele Norge. Men vi vil videre: et nasjonalt månedskort til 499 kroner. Billigere reparasjon. Lavere pris på frukt og grønt. Og en rekke andre løsninger som gjør det enklere og billigere å velge miljøvennlig i hverdagen.
Hermstad leder et parti i vekst med over 10.000 medlemmer. MDG er det eneste partiet de siste 100 årene som har vokst fem stortingsvalg på rad.
Landsmøtet gjenvalgte også Ingrid Liland og Jonas Maas Nilsen som nestledere, samt Kristin Antun som partisekretær.
Arild Hermstad
-
Født: 15. oktober 1966, Bergen
-
Parti: Miljøpartiet De Grønne (MDG)
-
Verv: Partileder siden 2022
-
Stilling: Stortingsrepresentant for Oslo siden 2025
Bakgrunn og erfaring:
-
Cand.polit. i samfunnsgeografi fra Universitetet i Bergen
-
Leder i Framtiden i våre hender (2001–2017)
-
Tidligere nasjonal talsperson (2018–2020) og nestleder (2020–2022) i MDG
-
Har vært byråd i Oslo for miljø, samferdsel og byutvikling
Annet:
-
Oppvokst i Bergen
-
Har bakgrunn fra bank, organisasjonsliv og miljøbevegelsen
-
Kjent som en tydelig talsperson for klima, natur og sosial rettferdighet